Ինչպես արդեն հայտնել ենք, WikiLeaks-ի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժին ապրիլի 11-ին ձերբակալել են Լոնդոնում գտնվող Էկվադորի դեսպանատնից: Ոստիկանությունը հայտնել էր, որ Էկվադորի իշխանությունները Ասանժին ապաստան տալու իրավունքը հետ էին կանչել:
Ձերբակալության պատճառը ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի և Պենտագոնի կարևորագույն փաստաթղթերի արտահոսքն է, որ տեղի է ունեցել մի քանի տարի առաջ:
Ասանժի ձերբակալությանն անդրադարձել է տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը և մեկնաբանել, թե ինչ կապ կարող է ունենալ Ասանժը Հայաստանի հետ.
«WikiLeaks-ն ունի գաղափարախոսություն, Ասանժը ասում է, որ պետությունները ամեն ինչ անում են, որպեսզի մարդկանց դարձնեն թափանցիկ, գաղտնալսեն և այլն, սակայն իրենց անում են ամեն ինչ, որպեսզի իրենց գործունեությունը լինի մթան շղարշի տակ»:
Սամվել Մարտիրոսյանը նշեց, որ WikiLeaks-ը փորձել է անել ամեն բան, որ պետությունը չդառնա ռեպրեսիվ մեքենա և գաղտնի կնիքի «զոհը»:
Փորձագետը նշեց, որ պետություններն ինչ իրենց ձեռքի տակ ընկնում է, գաղտնագրում են, և սա, իր կարծիքով, Հայաստանի համար ևս խդնրահարույց հարց է.
«Օրինակ՝ Հայաստանում կա օրենք, ըստ որի՝ հույժ գաղտնի փաստաթղթերը պետք է մնան գաղտնի 30 տարի և պետք է բացահայտվեն, եթե լրացուցիչ մի նոր որոշում չկայացվի: Ընդհանրապես փաստաթղթերը պետք է գաղտնի մնան 10 տարի, ապա գաղտնազերծվեն: Հայաստանում ոչինչ չի գաղտնազերծվում: Տարիների ընթացքում նախարարությունները գաղտնագրում են ահռելի քանակի փաստաթղթեր և չեն գաղտնազերծում»:
Սամվել Մարտիրոսյանը նշեց, որ ամեն տարի ընդամենը 1 կամ 2 փաստաթուղթ է գաղտնազերծվում, իսկ դա նորմալ չէ: Փորձագետը վստահ է, որ այս դեպքում մեծ վտանգ կա, որ կոռուպցիոն գործարքը կարող է գաղտնազերծվել:
Տեղեկատվական անվտանգության փորձագետը առաջարկեց ԱԺ-ում հանձնաժողով ձևավորել, որը կզբաղվի գաղտնազերծվող փաստաթղթերի հարցով: